Adli Görüntü Netleştirme ve Çözümleme

Home / Adli Görüntü Netleştirme ve Çözümleme

Adli Görüntü Netleştirme ve Çözümleme

adli goruntu inceleme - Adli Görüntü Netleştirme ve Çözümleme

Adli Görüntü İnceleme

Bilişim Suçları Hizmetleri

Adli Görüntü İnceleme

Görüntü İnceleme

Bilirkişi Mütealaası

Görüntü Analizi

Kriminal Laboratuvar

Kriminal İnceleme

Kriminal Görüntü İnceleme

Bilirkişi Raporu

İhtiyaç anında bu kaynaklardan elde edilen görüntüler mahkemeler tarafından delil olarak kabul ediliyor. Adli görüntüler olarak nitelendirilen bu görüntülerin analizi için de ekstra bir hizmet ihtiyacı gerekiyor.

 

Adli görüntüler ile ilgili netleştirme ve çözümleme çalışmalarını yaparken belirli işlemlerden geçiriliyor görüntüler ve söz konusu görüntüler çok daha net bir hal alarak gerekli cevabı verebiliyor. Doğrulukların kanıtlanması için kullanılan bu görüntüler üzerinde oynanma yapıldıysa ya da bir şekilde revizeye gidildiyse bunlar uzmanlar tarafından hemen anlaşılmaktadır. Bu yüzden inceleme esnasında orijinal görüntüler üzerinden hareket edilmektedir. Bu sayede mevcut görüntülerin tespitlerinden hemen sonra yapılan iyileştirmeler, onarmalar, bazı yerlerdeki izlerin tespit edilmesi, nesnelerin kullanılması, şahıs kıyaslamaların yapılması ve benzeri analizlerin gerçekleştirilmesi gibi konular için uzmanlar ön plana çıkarılmaktadır.

 

Bununla birlikte görüntülerin dijital ya da orijinal halleri uzmanlar tarafından belirleneceği için yapılan en küçük bir düzenleme dahi tespit edilebilmektedir. Burada bilimsel yöntemlerin yanında aynı zamanda analitik yöntemler de kullanılmaktadır. Görüntüler hakkında delil oluşturulmasını sağlamak için önemli bir disiplin olan Adli Görüntü Netleştirme ve Çözümleme işlemi, oldukça dikkat ve uzmanlık isteyen bir alandır.

Adli Görüntü Netleştirme ve Çözümleme Süreçleri Şu Şekilde İlerliyor:

  • Öncelikle görüntü işleme teknikleri kullanılarak söz konusu görüntü zenginleştiriliyor ve onarılıyor. Çeşitli bilgisayar yazılımları ile birlikte ilerleyen bu teknik, istenilen amaçlara uygun şekilde görseller üzerinde zenginleştirme yapıyor. Bu sayede bölgesel olarak görüntüler çalıştırılıyor ve nesneye ve şahsa dair gerekli görüntüler ön plana çıkarılıyor. Bu sayede pek çok konuya dair tespit yapılabiliyor. Örneğin plaka tespiti gibi çalışmalarda bu konuda gayet başarılı sonuçlar ön plana çıkarılıyor.
  • Görüntüler üzerinde bir çeşit kurgu çalışması yapılıyor. İncelemeye konu olan bütün görüntüler, söz konusu olayın anlaşılması içim kronolojik bir çalışma ile ilerliyor ve olayın başlangıç anı ile bitiş anını gösteriyor. Bu sayede olaya dair de aktif bir kurgu yapılmış oluyor ve bu durum da gerekli cevapların alınmasında büyük rol oynuyor.
  • Görüntülerin video ya da fotoğraf ile karşılaştırılmasının yapılması sürecinde nesneleri, mekanları ve şahısları karşılaştırma işlemleri yapıyoruz. Bu süreçlerde fotoğraflar ya da video görüntüleri detaylı olarak inceleniyor ve içerisinde yer alan şüpheliye göre bir ilerleme oluşturuluyor. Bu çalışmalar ile birlikte nesnelerden tutun da araçlara, mekanlara kadar geniş bir çalışma detayı ön plana çıkarılabiliyor.
  • Fotoğrafların ve videoların üzerinde yapılan montajların incelenmesi aşamaları. Bu aşamalarda daha çok görüntüler içerisinde yer alan değişiklikler tespit ediliyor. Yani ticari yazılımlar ile yapılan bütün detaylar ön plana çıkıyor. Photoshop tekniklerinden tutun da diğer ücretli ticari yazılımlara kadar varan geniş yazılım skalası arasında yapılan görsel montajların hepsi tespit edilebiliyor.
  • Video veya fotoğrafların içerisinde gizli olan verilerin incelenmesi yapılıp tespit edilebiliyor. Bir video görüntüsünün içerisinde yer alan gizli bir veri ile çözümleme çalışması yapabiliyoruz. Bu konuya dair geniş bir uzmanlık alt yapısı gerektiği için Anadolu Kriminal olarak konuya dair uzmanlarla ilerleme yöntemine gidiyoruz ve etkin bir teşhis sürecine giriyoruz. Bu sayede yapılan bütün montajları ve kurguları net bir şekilde ortaya çıkarıyoruz.

Konuya dair detaylı bilgi almak ve görsel netleştirme hizmetleri hakkında bilgi almak için bizimle hemen iletişime geçebilirsiniz. Anadolu Kriminal olarak sizlere gerekli çözümleri sunmak için gerekli bütün çalışmaları yapmaya hazırız. Alanında uzmanlaşmış bilirkişiler ile birlikte pek çok görsel deşifresi için çalışmalarımızı sürdürüyor ve sizler için gerekli olan her aşamayı ön plana çıkarıyoruz. Daha fazla zaman kaybetmeyin ve teknik yeterlilik gerektiren konular için bizimle iletişime geçerek söz konusu probleme dair çözümler üretelim.