Adli Ses İnceleme

Home / Adli Ses İnceleme

Yardım İster misiniz ?

Adli Ses İnceleme

adli ses inceleme - Adli Ses İnceleme

Adli Ses İnceleme

Adli Ses İnceleme Hizmetleri

Adli Ses İnceleme

Uzman Görüşü

Bilirkişi Raporu

Adli Bilirkişi

Bilimsel Mütalaa

Ses İnceleme Uzmanı

Bilirkişi Mütalaası

Seslerin Metin Haline Dönüştürülmesi

Analog çalışmalar ve kayıtlar yapan pek çok cihaz bulunuyor. Mikrofonlardan tutun da, gizli kayıtlar, kamera kayıtları, ses kaydı yapan telefonlar, eski model ses kaydediciler, kaset ve bant kaydediciler gibi pek çok kayıt cihazını sıralayabiliriz. Güvenlik kameralarında dahi bazı zamanlarda dahili mikrofonlar bulunabilmektedir. Kayıt cihazları ile (içeriği ve ismi ne olursa olsun) kaydedilen bütün sesler için bir adli inceleme çalışması yapılabilmektedir.

 

Adli ses incelemeleri de bu deliller üzerinden ön plana çıkarılmakta ve delillerin doğruluğunun kanıtlanması için gerekli çalışmaları içermektedir. Herhangi bir sesin var olması, o sesin incelenmesi için yeterli olacaktır. Adli inceleme ile o sesin orijinal mi yoksa montaj mı olduğu anlaşılabilir. Manipülasyonlara açık olan bir durumda sesin sahibinin başka sesler ile karşılaştırılması istenebilir ve bu duruma dair sesin iyileştirilmiş olması, üzerinde oynanmış olması gibi durumlar ortaya çıkarılabilir. Aynı zamanda sesin temizlenmesi gibi detaylar da ön plana çıkarılabilir.

 

Genellikle belli başlı seslerin tespit edilmesi ve tapeleştirme gibi durumların ortaya çıkarılması istenebiliyor. Tapeleştirme dediğimiz durum, sesleri bir şekilde yazıya dökme işini getiriyor karşımıza. Ses karakterinden şahsı kıyaslama, ses yapısından benzeri kıyaslamalar yapma gibi konular her zaman ön plana çıkarılıyor. Uzmanların analizlerinde yer alan gerçek bilgiler, ses kaydının orijinal olup olmadığını da bizlere gösteriyor. Adli ses inceleme ile tespit edilen her türlü bilgi ve beklenti, kendi içinde bir yere sahiptir.

 

İlgili kayıtlar hakkında delil oluşturan pek çok yöntem bulunabilir. Ama bunların orijinal olmaması her şeyi değiştirmektedir. Bu yüzden bu konuda uzman olan ekibimiz, Anadolu Kriminal bünyesinde çalışmalarını yürüterek seslerin orijinalliğini kanıtlamakta ve gerçekliğini sizlere sunmaktadır. Bilimsel yöntemler ve yanında da analitik teknikler ile ilerleyen bu çalışmalar hakkında önemli bir hizmet sunan Anadolu Kriminal, ayrıca bu kayıtların bir çeşit delil oluşturmasını da sağlıyor.

 

Ses inceleme aşamaları şu şekilde ilerliyor:

 

  • Konuşmacıları tanımak ile işe başlanıyor. Kimliği henüz belli olmayan bir sesin daha fazla ses ile karşılaştırılarak benzerlikleri ve zıtlıkları üzerinde duruluyor ve ardından konuşmacının kimliklendirilmesi sağlanıyor. Tanımalar ve incelemeler bütün işitsel ve görsel duyuları ile kullanılan teknikleri ön plana çıkarıyor. Görsel duyuların kullanıldığı çok yönlü bir analiz olan bu aşama, herkes için büyük önem arz etmektedir ve ardından ikinci aşamaya geçilir.
  • Ses iyileştirme süreçlerinde söz konusu sesin net bir hal alması ve anlaşılır olması için iyileştirme işlemleri yapılıyor. Üzerinde filtreleme, sinyal iyileştirme gibi detaylar oluşturuluyor ve seslerin belirginleştirilmesi sağlanıyor. İstenmeyen sinyallerin farklı yazılımlar ve donanımlar kullanarak önüne geçiliyor ve çok daha temiz bir ses hazırlanıyor.
  • Kurgu ve montaj çalışmaları ile kaydın ilk süreçlerine ulaşılmaya çalışılıyor. Kaydın orijinalliğinin korunup korunmadığı belirleniyor ve bu konuya dair detaylı bir inceleme yapılıyor. Kayıt güvenilirliği gibi incelemelerde olası eklemeler ya da çıkarmalar var mı bunlara bakılıyor. Söz konusu durumlara dair müdahalelerin bulunup bulunulmadığı araştırıldıktan sonra tapeleştirme aşamasına geçiliyor.
  • Tapeleştirme aşamasında konuşmanın çözümlenmesi, tapeleştirilmesi yapılıyor. Yani sesin metin haline getirilme işlemleri bir bilir kişi tarafından kayda dökülüyor. Uzmanlar ile yapılan bu işlemlerde net ve anlaşılır olmayan kayıtlar üzerinden bir çalışma ortaya çıkarılıyor. Kimliklendirme işlemleri ile ilgili olarak neticede ortaya çıkarılan her bir ayrıntıyı inceleyebiliyor ve ön plana çıkarabiliyoruz. Söz konusu kayıtın kalitesine ve diğer detaylarına bağlı olarak yapılan çözümleme işlemleri, adli ses alanında önemli bir çalışma sağlamaktadır. Bu durum aynı zamanda konuşmaların metin haline getirilmesi gibi çalışmaları da ön plana çıkarmakta ve konuşmacı tanıma incelemesi olarak farklı bir hizmet adında da sunulmaktadır. Karşılaştırma kayıtları gibi kayıtlar için de isteklere yanıtlar verilebilmektedir.

 

Bu konuya dair daha fazla bilgi almak ve danışmanlık hizmetine ulaşmak için bizimle iletişime geçebilir ve bütün detayları tek bir tıklama ile öğrenebilirsiniz. Tek yapmanız gereken bize ulaşmanız olacaktır.