Trafik Kazalarında Hasar ve Kusur Tespiti

Home / Trafik Kazalarında Hasar ve Kusur Tespiti

Trafik Kazalarında Hasar ve Kusur Tespiti

trafik kazalarinda hasar ve kusur tespiti - Trafik Kazalarında Hasar ve Kusur Tespiti

Trafik Kazalarında Hasar ve Kusur Tespiti

Trafik Kazalarında Hasar ve Kusur Tespiti Hizmetleri

Hasar Tespiti

Kusur Tespiti

Ölümlü Trafik Kazaları

Yaralamalı Trafik Kazaları

Ölümlü Trafik Kazası Tazminatı

Yaralamalı Trafik Kazası Tazminatı

Trafik Kazası Tazminatı

Kazalardan hemen sonra olay yerinde detaylı bir çalışma yapılmadığından dolayı, bazı tespitler eksik kalabilmektedir. Doğru tespitin sağlanamaması için olay yerinin yağmurlu olması dahi bazen yeterli bir sebep olabilmektedir. Bu yüzden olaydan hemen sonra gerekli çalışma yapılmalı, kusur tespiti için çalışmalar başlatılmalıdır. Mahkemelerin uzun sürmesi, çoğu zaman tarafların yersiz şekilde mağdur olmasına sebebiyet vermektedir. Bu yüzden kazadan sonra olay yeri ve kaza yapılan yer ile ilgili detaylı bir inceleme yapılmalıdır. Tespit ve inceleme işinin oldukça sistemli bir yapıda ilerlemesi gerekmektedir.

Bazı trafik kazalarında söz konusu kaza bir anda cinayet olarak karşımıza çıkabiliyor. Bu tarz durumlar önemli bir inceleme gerektirdiği için detaylı bir çalışma yapmak gerekmektedir. Bazı kazalar bir şekilde cinayete sebebiyet verdiği için, kasten dahi olabilmektedir. Bu konuya dair pek çok dava bulunmaktadır. Adli dosyalara eklemek adına, söz konusu kazalara ilişkin detaylı raporlama hizmeti vermek gerektiğinden dolayı, trafik bilirkişilerinden raporlama almanız önemli olacaktır. Uzman görüşü ve bilirkişi raporu kazalara dair sonuçları çok daha net bir şekilde ortaya çıkarmış olacaktır.

Trafik kazalarında kusur tespiti ile ilgili süreçler nasıl ilerliyor?

 • Kaza olayının soruşturulması
  • Trafik kazalarında nedenlerin araştırılma süreci oldukça dikkat gerektirmektedir. Kazaya karışan bütün araçların mevcut durumunu incelemek gereklidir. Tarafların kusurlarını tespit etmek için çalışmalar yapılmalıdır ve gerekli kusur durumunda tazminat ya da idari cezalar ön plana çıkarılmaktadır.
 • Olay yerinin incelenmesi
  • Özellikle olay yerinin incelenmesi ile ilgili çalışmaları yaparken oldukça titiz davranılmaktadır. Olay yeri inceleme uzmanları tarafından bütün deliller ve kanıtlar toparlanır. Ekiplerin yaptığı çalışmalar da olay yeri inceleme olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu süreçlerde incelenmesi gereken detaylar şu şekilde listeleniyor:
 • Kaza mahallinin detaylı olarak incelenmesi ve analiz yapılması,
 • Araç içi ve dışının detaylı olarak incelenmesi süreçleri,
 • Yol incelemesi, teknik incelemeler ve araç ile ilgili tescil işlemlerinin incelenmesi ve tetkik edilmesi süreçleri.

 

 • Trafik kazasında kaza sonrası görevliler
  • Bu konu genellikle kaza sonrası inceleme olarak karşımıza çıkıyor. Ölümlü ya da yaralamalı trafik kazalarında bu konu büyük bir önem taşımaktadır.

Kusur ve Hasar Tespitine Dair Genel Bilgiler

Kaza durumu maalesef ki bir şekilde gerçekleşmektedir ve bunu önlememiz pek mümkün değildir. Bu durum özellikle bizim irademiz dışında da gerçekleşebilmektedir. Tam anlamıyla kazaları ortadan kaldırmak henüz mümkün değildir. Ama trafik kazası tazminatı dediğimiz tazminat türü ile söz konusu mağduriyetler ciddi aranda azaltılabiliyor. Bu yüzden ölümlü ya da yaramalı trafik kazaları ile ilgili mağduriyetlerin giderilmesi mümkün olmayacağı için, en azından trafik kazası tazminatı ile bir nebze olsun çözüm üzerinde durulmaktadır.

Trafik kazasından doğan tazminat durumu, mağdur olan kişilerin kazaya sebebiyet veren sürücüye dair açmış olduğu maddi ya da manevi tazminat davası olarak çıkıyor karşımıza. Bu yüzden trafik kazalarından doğan tazminat davalarında hukuki bir dayanak bulunmaktadır. Bu dayanak ise Borçlar Kanunun 49. Maddesi olarak karşımıza çıkmaktadır.

 

Davalara dair tarafların ifadeleri ile dava dosyası hazırlanır. Bu dosyaya söz konusu kaza ile ilgili kamera görüntülerinden tutun da diğer bütün deliller eklenir. Karşılaştırılan bütün deliller kusurlu davranışın yasal dayanakları olarak karşımıza çıkmaktadır. Araçlarda yer alan hasar bedelinden tutun da değer kaybına varıncaya kadar geniş bir rapor sunulmaktadır. Söz konusu rapor da alanında uzman kadromuz tarafından sizin için hazırlanmaktadır.

Konuya dair detaylı bilgi almak için hemen bizimle iletişime geçebilirsiniz. Böylece trafik kazaları kusur tespiti ile ilgili bilirkişi hizmetimizden faydalanabilir, merak ettikleriniz hakkında bilgi alabilirsiniz.